משדרים באולפן:
גלעד המאירי – כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין.
עו”ד זיו בייטל – מומחה בדיני משפחה וירושות.

 בתכנית:

סוגיות משפטיות וכלכליות בהן בני משפחה נאלצים להתמודד עם דילמות של רכוש ונכסים – ירושות, צוואות, פירוק שותפויות, גירושין ועוד.

ניתן להאזין בכל הפלטפורמות:

   

עונה 2 – פרק שנים עשר – ירושת המיליארדים של יולי עופר ואיך זה קשור אלינו

בפרק האחרון לעונה השנייה של “בייטל המאירי”, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין, גלעד המאירי, מעלים את הדילמות הקשורות בירושה של נכסים וגם של פעילויות עסקיות, תוך שהם מזכירים את הצוואה של המיליארדר יולי עופר. בפרק הזה מוצגות השאלות: מה קורה כאשר אותו אדם כתב הרבה צוואות? איזו מהן היא הרלוונטית? מה עושים כאשר טוענים להשפעה בלתי הוגנת? איך משיגים הוכחות ואיפה זה פוגש אותנו בכל מה שקשור למיסוי?

עונה 2 – פרק אחד עשר – איך מתנהלים כאשר קרקעות של המשפחה משנות ייעוד

בפרק האחד עשר, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין, גלעד המאירי, עוסקים בהסדרת היחסים בין שותפים שמחזיקים בקרקעות שעוברות שינוי ייעוד או מחכות לתכנון מחדש. כיצד הסכמי שיתוף יכולים למנוע סכסוכי יורשים, איך מתאגדים?

מה קורה עם קרקעות למגורים? מי הם אנשים שמכונים “חסויים” שלא יכולים לחתום על הסכמים כאלה? ומתי האפוטרופוס הכללי פועל כדי לבחון את העסקה ולדאוג לאינטרסים של אותו חסוי?

עונה 2 – פרק עשירי – האם אפשר לחמוק מרשות המיסים בחלוקת ירושה?

בפרק העשירי, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין, גלעד המאירי, מתייחסים לאפשרות שהיורשים מגיעים להסכמות בניגוד לצוואת המוריש ולמקרים שבהם הולכים לבית המשפט לענייני משפחה כדי להסדיר את ההסכמות האלה. איך מונעים התנגשויות משפטיות וסכסוכי ירושה? האם ניתן לעשות חלוקת רכוש פרופורציונלית לגמרי? והאם במצבים האלה אין בעיית מס? מה קורה כאשר יש לנו חלוקת רכוש חדשה שהיא לא פרופורציונאלית? באילו דרכים אמורים הצדדים להתאזן? והאם ברירת המחדל היא שהאיזון הזה מכניס אותנו לאירוע מס?

עונה 2 – פרק תשיעי – האם אחים יכולים לחלק ירושה בניגוד לצוואה?

בפרק התשיעי, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין, גלעד המאירי מתייחסים לשאלות העולות בעקבות החלטה של יורשים להגיע להסכם חלוקה שונה מהצוואה הכתובה. בייטל והמאירי מסבירים מהן האפשרויות לחלוקת עיזבון? איפה זה פוגש את חוק הירושה? האם יורשים יכולים לחלק את העוגה בצורה שונה במסגרת הסכם ביניהם? באיזו נקודת זמן עושים את ההסכם? מהו אירוע מס בהקשר הזה? באיזה אופן מחלקים נכסים שלא שווים אותו דבר? מהי העברה ללא תמורה והאם אפשר לחלק כסף שהתקבל כתוצאה מרשלנות רפואית?

 

עונה 2 – פרק שמיני – אז כמה שווים כדורגלנים וסלבריטאים ואיך זה שוב קשור לנדל”ן?

בפרק השמיני, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין גלעד המאירי מתייחסים לחשיבות של המוניטין בהערכת שווי נכסי נדל”ן, ואיך זה מתכתב עם התהליך של חלוקת רכוש בגירושים בין בני זוג. האם מיתוג של בניין מעלה את הערך שלו למרות מיקומו הבעייתי בעיר?

איך יזמים מצליחים למכור את אותו נכס במחירים הרבה יותר גבוהים? כיצד יוצרים הקשר בין עסק לבין הנכס שבו הוא נמצא? האם ניתן לבצע הערכה לגבי מוניטין גם בנכסים עתידיים? מה זה רואה חשבון חוקר? ואיפה זה פוגש את קבוצות הרכישה?

עונה 2 – פרק שביעי – לאן נעלמו האנשים? הסיפור מאחורי בניינים נטושים במקומות הכי יקרים.

בפרק השביעי, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין גלעד המאירי, מתייחסים למצב שבו מספר יורשים מקבלים בניין שלם ומעלים את השאלה: באיזה אופן אפשר לחלק את הדירות והחנויות באותו בניין משותף? הם מסבירים מה אומר הביטוי “חלוקה בעין”? מה קורה במידה וישנן זכויות בנייה על הגג? מהו הפתרון לפי חוק המקרקעין? איך מבצעים תהליך פירוק שיתוף כדי למנוע “הפסד ניכר”? האם רצונו של דייר אחד למכור את הדירה מספיק כדי להחליט על מכירת כל הבניין? וכיצד ניתן להצמיד את כל זכויות הבנייה לדירה אחת בלבד?

עונה 2 – פרק שישי – ממה להיזהר בירושה של נחלה במושב

בפרק השישי, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין גלעד המאירי, מתייחסים לסוגיות המשפטיות שעולות בעקבות הורשת נחלות. השניים מסבירים מי הם הבעלים של נחלות כאלה? מהו תפקידה של רשות מקרקעי ישראל ומהי המשמעות לכך שהמדינה מחכירה את השטח המדובר לאותו אדם שיושב בנחלה? בפרק מוצג מקרה שבו עולה חדש שהגיע לישראל בקום המדינה, הוריש משק במושב לילדיו וכיצד הם פעלו במסגרת חוק הירושה? מהן האפשרויות כאשר יש התנגשות בין קניין מכוח הסכם המתנה או מכוח הירושה? מתי אפשר לעשות שינוי יעוד או פיצול של הנחלה? ומה קובע חוק הירושה לגבי פיצוי שאותו בן ממשיך צריך לתת לאחים האחרים?

עונה 2 – פרק חמישי – הסכסוך המרתק על ירושת המיליארד סמי שמעון והקשר הישראלי

בפרק החמישי בעונה השנייה של “בייטל המאירי”, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין גלעד המאירי, מביאים לשולחן את סיפור המאבקים המשפטיים בעקבות ירושת המיליארדר סמי שמעון. הם מעלים את הסוגיות העולות במסגרת הדיונים בבתי המשפט שנוגעות להעברת מניות של חברה: מהו טיבה של הבטחה בעל פה? עד כמה חשוב להגיע להסכם שנעשה בכתב?

האם חייבים מסמך פורמלי כאשר מדובר בעסקת מקרקעין? איך זה מתחבר למערכות יחסים של נישואים וגירושים פיקטיביים? מה קורה כאשר הירושה כוללת גם חברת נדל”ן שמחזיקה בהשקעות על קרקעות חקלאיות? ומה ההבדל בין הקניית בעלות להקניית מניות?  

עונה 2 – פרק רביעי – התנגשות בין חריגות בנייה לבין ירושות

בפרק הרביעי בעונה השנייה של “בייטל המאירי”, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין, גלעד המאירי מביאים לשולחן מקרה שבו יש התנגשות בין זכויות לפי חוק המקרקעין לבין זכויות שמסתמכות על חוק התכנון והבנייה – הורשה שבמסגרתה אבא הוריש לשני ילדיו בית שהוא למעשה יחידת דיור הבנויה משני חלקים: קומה אחת מאושרת, וקומה שנייה שבנו עליה באופן לא חוקי.

סוגיה זו רלוונטית הן לדיני משפחה והן בנושא חריגות בנייה ומבנים לא חוקיים, ובפרק ינתנו תשובות לשאלות: האם הבן שקיבל את הקומה השנייה יכול למכור את הדירה הזו? האם הקומה השנייה יכולה להירשם כתת חלקה בטאבו? איפה נכנסים לתמונה צווי הריסה? מהם הסכמי שיתוף בין שני האחים, איפה הם פוגשים את המקרה הזה ומה לגבי האופציה של פירוק שיתוף?  

עונה 2 – פרק שלישי – הסדר הגירושין הכי יקר בעולם של ג’ף בזוס ואיך זה קשור גם לישראל

בפרק השלישי בעונה השנייה של “בייטל המאירי”, עו”ד זיו בייטל ושמאי המקרקעין, גלעד המאירי מביאים לשולחן את הגירושים היקרים של המיליארדר ג’ף בזוס ואשתו מקנזי כאשר במסגרת הסדר הגירושים, מקנזי קיבלה כארבעה אחוזים ממניות חברת “אמזון”.

השניים משוחחים על סוגיית קבלת מניות בהליכי גירושים או ירושה, ומסבירים אילו סוגים של חברות קיימים בעולם הנדל”ן? מה קורה כאשר מקבלים מניות מהחברות האלה? האם אפשר לדרוש “פירוק שיתוף”? האם גם יורשים את החובות של החברה? מהי הגמישות העסקית כאשר אותו מוריש או אותו מתגרש, נתן מניות בחברה? זאת לעומת המגבלה שנוצרת כאשר מחזיקים במניות במיעוט, ונתונים לחסדיהם של בעלי מניות? איפה נכנס לתמונה מנהל עיזבון? מהם חובות לגיטימיים מול חובות מובהקים? ומה המשמעות של צווים אישיים?

עונה 2 – פרק שני – מהי המשמעות של מתן זכות שימוש עד 120

בפרק השני בעונה השנייה של “בייטל המאירי”, נדבר על המושג “זכות שימוש” בנכס עד 120 והאם ניתן להעביר את הזכות הזו הלאה?

עונה 2 – פרק ראשון – מינוי מנהל עיזבון והמקרה המוזר של צביקה פיק

בפרק הראשון בעונה השנייה של “בייטל המאירי”, נביא לשולחן מקרים אמיתיים, חלקם של ידוענים שהעלו סוגיות משפטיות מורכבות בין בני משפחה בענייני נכסים ורכוש, והאם היתה דרך אחרת ונכונה יותר לטפל בהם.
בפרק זה, נשוחח על סיפור הצוואה של הזמר, המוזיקאי והמלחין, צביקה פיק ז”ל ונדון בסוגיות השונות הנוגעות למנהל עיזבון ולחלוקת נכסים וכספים לילדים.
מה עושים כאשר מדובר על צוואה שכוללת זכויות יוצרים, יצירות, כסף ונדל”ן?
למה צריך מנהל עיזבון כאשר יש הרבה נכסים, האם הוא יכול להחליט באיזה תזמון למכור את הנכס ובאיזה מחיר? או שהוא רשאי בכלל רק להשכיר אותו? ואיפה נכנס לתמונה בית המשפט? בנוסף, מהי הדרך הנכונה לשלב את רצון המוריש ומצד שני גם את האמון שהיורשים נותנים באותו מנהל עיזבון?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק שנים עשר – סכסוכי ירושה: ישראל מול העולם

בפרק האחרון לעונה הראשונה של סדרת הפודקאסטים, נדבר על דילמות שעולות סביב סוגיית סכסוכי ירושה כאשר ההורים המבוגרים נמצאים בחו”ל והילדים בישראל.
איך קובעים את סמכות הדיון – האם בארץ או בחו”ל? מה לגבי שיטות המיסוי? מה המשמעות של “צוואה הדדית”? ומה עושים כאשר חלק מהיורשים בארץ וחלק בארה”ב
בנוסף, אנחנו משוחחים עם עו”ד שרה שולביץ שמתגוררת בניו יורק, על ההבדלים בין הדין בישראל לדין בארה”ב לגבי שינויים בצוואות ומה זה “כיבוד ערכאות”?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק אחד עשר – הסכמים בתוך המשפחה

מהי החשיבות שלהם ומתי מכינים אותם? בפרק זה נדון בשאלות העולות לגבי חתימה על הסכמי ממון והסכמי גירושין. מה זה “חוק יחסי ממון” ומהי המשמעות של “הטמעה לנכס”? איך קובעים מה רושמים בהסכם גירושין לגבי ענייני משמורת ומזונות, וחלוקת הנכסים?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק עשירי – ירושות, נחלות ומה שביניהן

איך מסדירים את הנכסים והנחלות כדי למנוע סכסוכים?
בפרק זה נדון בכמה סוגיות: מה זה “בן ממשיך בנחלה” ואיך זה מסתדר עם צוואה לחלוקה הוגנת? האם יש כאן התנגשות בין דיני קניין לבין דיני ירושה? מהם הפתרונות האפשריים? איזה מנגנון פיצוי יכול להתאים והאם ניתן מראש לעשות הסדרים מול רשות מקרקעי ישראל לרכישת הבעלות המלאה בנחלה?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק תשיעי – כיצד מחלקים את העיזבון ומי מנהל אותו?

איך ממנים מנהל עיזבון? כיצד מעריכים שווי ברוטו ונטו של נכסים? מה עושים כאשר אין חלוקה דיפרנציאלית וכולם נרשמים על כל הנכסים?
בפרק זה, נעסוק בהיבטים השונים של הפעולות המרכזיות של מנהל העיזבון: באיזה אופן מחלקים את הנכסים בהתאם למיסוי שונה ובהתאם לשיקולים האישיים של היורשים, ומתי בית המשפט מתערב?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק שמיני – למה צריך בכלל צוואה ואיך פוסלים אותה?

מה עושים היורשים ללא צוואה מוגדרת והאם הם יכולים לדרוש פירוק שיתוף?
איזה זכויות יש לבן הזוג ולבת הזוג לפי החוק?
מה קובעת “צוואה הדדית”?
בפרק זה, נדון בסוגיות העולות לגבי הכנת צוואות ופסילתן, ועל שאלות העולות במהלך הסכסוכים בדיני ירושה:
לפי אילו סיבות אפשר להתנגד לצוואות? איך מתמודדים עם זיוף חתימה? איך מוכיחים כשירות? ומה זה השפעה בלתי הוגנת על כותב הצוואה?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק שביעי – מה קובעת המהפכה בתחום המזונות לילדים

איך מחשבים מזונות?
כיצד בית המשפט מחשב את החוסן הכלכלי של ההורים?
האם החוסן הכלכלי כולל גם הכנסות שוטפות מנכסים מניבים?
מה קורה במידה והורה לא יכול לשלם?
מהי המהפכה בתחום המזונות משנת 2017?
בפרק זה נדבר גם על פס”ד התקדימי של ביהמ”ש העליון בעניין משמורת משותפת, מה קובע בית הדין הרבני ומהי ההיררכיה ביניהם?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק שישי – גירושין וחלוקת מקרקעין – איך עושים את זה נכון

מה קורה בהליך גירושין כאשר אחד הצדדים תובע פירוק שיתוף במקרקעין?
מה תפקידו של בית המשפט לענייני משפחה? האם בית הדין הרבני יכול לעצור את פירוק השיתוף? מה זה “צו מדור ספציפי” ומה קובע הליך של “שלום בית”?
מהם ההיבטים הכלכליים שצריך לקחת בחשבון והאם אפשר להכניס צד שלישי כדי לזרז את ההליך?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק חמישי – יש מתנות חינם?

האם יש מתנות חינם? למה לתת נכס במתנה לבן משפחה, קרוב?
איך זה קשור לתביעת פיצויים? האם נותן המתנה יכול להתחרט?
מהן אפשרויות היציאה שלו?
איזה סוגי מתנות נדל”ניות קיימות והאם מדובר בעסקה לכל דבר ועניין?
בפרק הזה, ננתח את המצבים האפשריים במידה והמתנה עדיין לא נרשמה בטאבו, ואת ההיבטים המיסויים של התהליך הזה.

נגן וידאו

עונה 1 – פרק רביעי – עסקת נדל”ן שאחד השותפים לה הפך לא כשיר בריאותית.
מה קורה בעסקת נדל”ן שאחד השותפים לה נפגע מבחינה בריאותית והופך ל”חסוי” בהגדרה המשפטית? איך קובעים מי יהיה האפוטרופוס שלו ואיך זה ישפיע על המשך בניית הפרויקט הנדל”ני? בפרק הזה נסביר מהם הפתרונות למצב המשפטי הזה, האם השותפים צריכים למכור את הפרויקט ומה זה בדיוק “ייפוי כוח מתמשך”?

נגן וידאו

עונה 1 – פרק שלישי – גירושין וחלוקת רכוש משותף – מהי הדרך הנכונה.
מתגרשים? מה קורה כשאחד הצדדים לא מעוניין למכור את הנכס המשותף? 
כיצד מחלקים או מוכרים רק חצי דירה?
מה זה צו לפירוק שיתוף – מבחינה נדל”נית ומבחינה זוגית?
מתי נכנסים לפעולה עו”ד כונס נכסים ושמאי מקרקעין?
בפרק זה נסביר ממה צריך להיזהר בתהליך “פירוק שיתוף” ואיך בדיוק קובעים את שווי הנכסים.

נגן וידאו

עונה 1 – פרק שני – איך עושים צוואה, שיקולים כלכליים ואישיים.
 מה קורה כאשר המוריש נותן לשני הילדים נכסים עם אותו שווי כיום ועם שווי עתידי אחר?
האם לתת לכל ילד חלק יחסי בנכסים?
בפרק הזה תוכלו להבין טוב יותר את הליכי הירושה ואת ניתוח הנכסים והכספים כדי לחסוך יותר כסף ומריבות בתוך המשפחה.

נגן וידאו

עונה 1 – פרק ראשון – ירושות.
איך כדאי לתת ירושה? בצורה של צוואה או אולי במתנה בתהליך של “העברה בחיים”?

חבילת המקצוענים - ת׳כלס

כל מה שאתם באמת צריכים לדעת כדי להרוויח הרבה כסף ולשלם פחות מיסים

ארזנו לכם את חבילת הידע המלאה בצורה הכי נוחה והכי משתלמת!
כל הנושאים החשובים, כל סוגי המדיה, בכל דרך שתרצו ובכל זמן.

Call Now Button